ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی، تامی تاک یا جراح زیبایی شکم، از جمله جراحی های زیبایی است که به برداشت پوست و چربی اضافی در ناحیه میانی و پایین شکم و هم چنین تنگ کردن عضلات و ماهیچه های دیواره شکم کمک می کند.

نتیجه این جراحی، برطرف شدن ظاهر بیرون زده شکم می باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این جراحی با اسکارهای دائمی همراه است.

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که شکم بزرگی دارید و از این موضوع ناراضی هستید، می توانید تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار بگیرید .

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

برخی دلایل بد فرمی شکم

بد فرمی شکم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • افزایش سن
 • عوامل موروثی
 • تجربه حاملگی
 • افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
 • جراحی هایی در ناحیه شکم

چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟

در صورت وجود مشکلات زیر می توان برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی اقدام کرد.

پوست شل شده

هنگامی که فرد به میزان زیادی دچار اضافه وزن شود یا بخاطر تغییراتی که در دوران بارداری در بدن ایجاد می شود ممکن است پوست شکم کشیده شود. بعد از زایمان یا پس از لاغری پوست شکم به حالت اولیه خود باز نمی گردد. پوست این ناحیه به گونه ای باقی می ماند که انگار همیشه به صورت کشیده است. در این حالت هرچه فرد ورزش کند باز هم نمی تواند آن قسمت از شکم را به حالت قبل برگرداند.

یک تصور غلط از عمل لیپوساکشن در بین خانم ها قرار دارد. آن ها فکر می کنند که عمل لیپوساکشن می تواند شکم را تخت کند؛ اما این عمل تنها چربی های موجود در زیر پوست را از بین می برد. اما به کمک ابدومینوپلاستی می توان علاوه بر برداشتن چربی ها پوست شکم را ترمیم یا به اصطلاح کشید.

چین شکمی

اگر فرد در ناحیه شکم خود دچار چین خوردگی یا تا خوردگی شده باشد می تواند با انجام جراحی ابدومینوپلاستی این مشکل را برطرف کنند.

آویزان بودن شکم

این اتفاق زمانی رخ می دهد که پوست شکم کمی به سمت پایین متمایل شود. پوست آویزان شده ممکن است در قسمت بالای لباس زیر یا شلوار فرد قرار گیرد. در اصطلاح به این حالت مافین تاپ می گویند. این مشکل ظاهری نامناسب برای فرد به وجود می آورد و او را تحریک به انجام این عمل می کند.

اخم کردن ناف

اغلب ظاهر ناف به صورت گرد یا بیضی است. هنگامی که فرد دارای پوست اضافه یا شل باشد ظاهر ناف آن به صورت اخم در می آید. عمل ابدومینوپلاستی به فرد این کمک را می کند تا بتواند در مهمانی بدون هیچ خجالتی از ظاهر ناف خود از لباس هایی که این قسمت را نشان می دهد، استفاده کند.

چین و چروک پوست شکم

این عمل می تواند برای افرادی که پوست شکمشان به حالت مچاله یا چین خورده درآمده است مفید باشد.

دو تکه شدن شکم

در بعضی افراد ممکن است شکمشان به حالت دو تکه ای درآمده باشد یعنی به صورتی که شکم به دو بخش بالایی ناف و دیگری در زیر آن تقسیم شود.

چه کسانی می توانند تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار بگیرند؟

بهترین گزینه های انجام این جراحی، خانم ها و آقایانی هستند که فرم بدنی نسبتا خوبی دارند و می خواهند از شر چربی های اضافی در ناحیه شکم خلاص شوند، در عین این که با ورزش و رژیم غذایی به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند.

خانم هایی که به دلیل بارداری های متعدد با شل شدن پوست و عضلات ناحیه شکم روبرو شده اند، می توانند تحت این جراحی قرار بگیرند.

بیمارانی که به دنبال لاغری هستند و هم چنین خانم هایی که قصد بارداری در آینده دارند، باید انجام این جراحی را به تاخیر بیندازند.

نکته مهم در خصوص جراحی های زیبایی و هم چنین ابدومینوپلاستی، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد. پیش از جراحی باید در مورد تمام جوانب این جراحی از جمله نتایج و عوارض آن صحبت شود. احتمال بروز عوارض احتمالی مانند عفونت و یا لخته شدن خون وجود دارد که البته موارد چنینی با انتخاب جراح ماهر  به حداقل خواهد رسید.

سوالاتی که بیماران پیش از جراحی باید از جراح بپرسند:

 • آیا این جراحی خطرات و عوارضی را به همراه دارد؟
 • آیا گزینه های دیگری غیر از جراحی وجود دارد؟
 • طول دوره نقاهت این جراحی چه مدت می باشد؟
 • آیا نیازی به انجام جراحی مجدد در آینده می باشد؟
 • آیا هزینه های این جراحی شامل بیمه می شود؟

عوارض ابدومینوپلاستی

ابن جراحی مانند سایر جراحی های زیبایی دیگر عوارض خاص خود را دارد. اگر این عمل توسط بهترین جراح پلاستیک انجام شود می توان میزان عوارض آن را به حداقل رساند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • بی حسی و کم شدن حساسیت پوست
 • آمبولی هوا در تزریق سرم
 • از بین رفتن بخش زیادی از پوست
 • اسکارهای نا مطلوب
 • بخیه زدن نادرست
 • نکروز چربی (بخشی از بافت چربی در زیر پوست به نحوی از بین می رود که باعث فرورفتگی پوست می شود)
 • دردهای پیاپی

خطرهای عمل ابدومینوپلاستی

افرادی که تصمیم به انجام  این عمل دارند باید بدانند که ممکن است با خطراتی همراه شوند. برخی از این خطرات عبارتند از:

 • اثر زخم
 • عدم تقارن
 • بی حسی در پوست
 • نتایج ضعیف

مزایای ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی را می توان جزو جراحی های محبوب و پر طرفدار در بین افراد قرار داد. این جراحی علاوه بر هدف زیبایی که دارد، دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به چند مورد مهم آن می پردازیم:

کاهش بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادارای اغلب در خانم هایی که به تازگی عمل زایمان انجام داده اند بروز می کند. به صورتی که ممکن است حتی با سرفه کردن، عطسه، ورزش یا حتی خندیدن قادر به کنترل خود نباشند. با توجه به تحقیقات و مطالعاتی که انجام شده است، جراحی ابدومینوپلاستی می تواند به این عارضه کمک کند.

بهبود و اصلاح فرم شکم

با توجه به مطالب گفته شده عوامل مختلفی مانند زایمان یا افزایش وزن ناگهانی ممکن است فرد دچار افتادگی و شل شدگی پوست شکم شود. این عمل به آن کمک می کند تا این مشکلات را اصلاح کند. این جراحی به محکم شدن و از بین رفتن پوست و چربی اضافه کمک می کند.

بهبود فتق شکم

هنگامی که روده یا بافت شکمی از دیواره شکم جلو بزند، فتق شکم رخ می دهد. عواملی مانند ضعف شکمی ناشی از کاهش وزن یا انجام برخی جراحی ها می تواند باعث بروز این مشکل شوند.

تفاوت ابدومینوپلاستی با جراحی لاغری

همانطور که می دانید جراحی لاغری نوعی از عمل در جهت درمان بیمار است. اما لازم است بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی در جهت درمان بیمار انجام نمی شود. جراحی لاغری دارای هدف های مختلفی مانند اسلیو معده یا بای پس معده است که برای درمان چاقی بیش از اندازه صورت می گیرد. اما جراحی ابدومینوپلاستی به هیچ وجه راه حل مناسبی برای کاهش وزن نیست.

اقدامات پیش از ابدومینوپلاستی

پیش از انجام جراحی، نکات و اطلاعات لازم در اختیار بیمار قرار داده می شود، مواردی از قبیل خوردن و آشامیدن، مصرف سیگار و دخانیات و روند مصرف داروها.

افراد سیگاری باید مصرف سیگار و دخانیات را دو هفته قبل از جراحی کنار بگذارند.

توصیه می شود فرد دو هفته ای را در منزل استراحت کند و بعد از گذشت این بازه زمانی، به محل کار خود برگردد.

از تماس پوست شکم با نور خورشید باید خودداری شود.

مصرف داروهایی مانند آسپیرین و ژلوفن باید از چند هفته قبل از جراحی قطع شود.

مصرف برخی مکمل های خاص مانند روغن ماهی نیز باید قطع شود. چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

بیمار باید قبل از این که تصمیم به جراحی بگیرد، به وزن بدنی ایده آل خود رسیده باشد.

دکتر همایون زهتاب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین فوق تخصص جراح پلاستیک در اهواز می توانید با شماره 06133922893 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر همایون زهتاب مراجعه کنید .

روند جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

در ابدومینوپلاستی کامل، برشی در امتداد خط رویش موهای زائد ناحیه تناسلی (از یک سر مفصل ران تا سر دیگر) ایجاد می شود. سپس پوست و چربی اضافی از روی شکم، حد فاصل میان ناف و خط رویش مو، برداشته می شود.

در ابدومینوپلاستی مینی، چربی و پوست افتاده نواحی اطراف شکم برداشته می شود. در این جراحی، برش کوچکی در زیر شکم ایجاد و جای ناف نیز تغییر می کند.

پایان هر دو جراحی، با بخیه زدن برش ها همراه می باشد. پانسمان نیز بر روی بخیه ها قرار می گیرد. گاهی جهت جمع آوری خون و مایعات، لوله ای زیر شکم قرار داده می شود که بعد از چند روز برداشته خواهد شد.

اقدامات و مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

 • چند روز بعد از جراحی، شکم متورم است و ممکن است برخی بیماران از بروز درد و ناراحتی شکایت کنند که البته با مصرف دارو کنترل می شود.
 • بسته به نوع جراحی، ممکن است نیاز باشد بیمار چند ساعت و یا چند روز در بیمارستان بستری شود.
 • نکات مربوط به استحمام و یا تعویض پانسمان از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.
 • توصیه می شود راه رفتن و پیاده روی از چند روز بعد از جراحی و هر زمان که بیمار قادر به راه رفتن می باشد، شروع شود. با این کار، از لخته شدن خون در اندام های تحتانی مانند پاها پیشگیری می شود.
 • بخیه های سطحی بعد از گذشت پنج تا هفت روز از جراحی کشیده می شوند.
 • مصرف داروهای مسکن، آنتی بیوتیک ها و ضد انعقاد ها از لخته شدن خون پیشگیری می کنند.
 • توجه داشته باشید که تا شش هفته نباید هیچ گونه فشاری به بخیه ها وارد شود. به همین خاطر، انجام فعالیت های شدید بدنی مانند خم و راست شدن به مدت چند هفته ممنوع می باشد.
 • بیمار یک تا سه هفته بعد از جراحی می تواند به محل کار خود برگردد.
ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

هزینه عمل جراحی شکم چقدر است؟

هزینه جراحی شکم ممکن است با توجه به شرایط بیمار، تجربه پزشک و موقعیت جغرافیایی متغیر باشد. هزینه قطعی جراحی شکم پس از گذراندن جلسات مشاوره مشخص می شود. همچنین در حالت کلی هزینه این عمل به موارد زیر بستگی دارد:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه نسخه های دارویی
 • هزینه لباس های بعد از عمل
 • هزینه آزمایش های پزشکی

بازگشت به زندگی عادی و طبیعی

معمولا چند هفته و گاهی چند ماه طول می کشد تا فرد به زندگی عادی خود بازگردد. افرادی که بدن آماده ای دارند، قطعا دوره نقاهت کوتاه تری را تجربه می کنند. برخی افراد بعد از دو هفته می توانند به محل کار خود برگردند و برخی دیگر برای مدت زمان بیشتری به استراحت نیاز دارند.

ورزش کردن، به تسریع روند بهبودی کمک می کند. حتی افرادی که پیش از جراحی ورزش نمی کنند، شروع ورزش بعد از جراحی، به کاهش تورم، پیشگیری از لخته شدن خون و حفظ قوای عضلانی کمک می کند. اما توجه داشته باشید که انجام ورزش های سبک توصیه می شود، نه فعالیت های سنگین.

ممکن است طی چند هفته بعد از جراحی متوجه تشدید تورم شوید، این حالت کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. چرا که به مرور زمان از میزان التهاب کاسته می شود. جای بخیه ها هرگز با پوشیدن لباس های تنگ مشخص نخواهد بود.

ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم، نتایج درخشانی را به همراه دارد، به خصوص در بیمارانی که پوست اضافی و یا عضلات ضعیفی در ناحیه شکم دارند. در صورتی که بعد از جراحی، ورزش و رژیم غذایی رعایت  شود، شاهد ماندگاری دائم این جراحی نیز خواهیم بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص جراح پلاستیک در اهواز مراجعه نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

چهار × چهار =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
تماس با پزشک