عوارض جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

در حالی که خوشبختانه عوارض بلفاروپلاستی بسیار نادر است، بسیار مهم است که داوطلبان این جراحی از عوارض احتمالی آن آگاه باشند تا بتوانند از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنند. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از انواع رایج جراحی زیبایی است که در بسیاری از موارد نیز با اهداف درمانی انجام می شود. بسیاری از افراد در اثر عوامل ختلف از جمله افزایش سن، در ناحیه پلک چشم دچار افتادگی می شوند. این افتادگی علاوه بر تاثیری که در چهره افراد دارد، می تواند در بینایی افراد نیز تاثیر بگذارد.

طی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی در اهواز یا شهر دیگری که هم برای پلک بالا و هم برای پلک پایین قابل اجرا است، برش بسیار ظریفی رو شیار پلک ایجاد می شود و پوست اضافه این ناحیه برداشته می شود. سپس پوست بالای پلک بطور بسیار ظریف بخیه می شود. بسیاری از افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند، در مورد عوارض آن نگران هستند. در این مطلب قصد داریم تا برخی عوارض بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار دهیم.

عوارض جراحی پلک چشم

عوارض جراحی پلک چشم

عوارض بعد از جراحی زیبایی پلک غیرمعمول است اما می تواند شامل خشکی چشم، ریزش اشک، جای زخم اضافی، ناتوانی در بستن چشم ها و جمع شدن پلک ها باشد. جراحی بلفاروپلاستی یک جراحی حساس است و باید توسط فرد متخصص انجام شود. این جراحی اگر توسط جراح متخصص و حرفه ای انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت و می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. بنابراین سعی کنید برای انجام این جراحی به بهترین جراح پلاستیک در اهواز یا شهر خود مراجعه کنید. مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی نیز در جلوگیری از عوارض بعد از جراحی تاثیرگذار است. از جمله عوارض بلفاروپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خشکی چشم

خشکی چشم یکی از عوارضی است که افراد بعد از جراحی پلک تجربه می کنند. خوشبختانه این عارضه موقت و کوتاه مدت است. درمان این عارضه شامل قطره های روان کننده و اشک آورد، ژل و پماد هایی است که پزشک برای شما تجویز می کند.

عوارض بلفاروپلاستی

اشک ریختن

ریزش اشک نیز معمولاً در اوایل جراحی پلک اتفاق می افتد. پس از برداشتن بخشی از پوست پلک، ممکن است چشم های شما تا مدتی تا انتها بسته نشود و یا هنگام خواب کمی باز بماند. این امر معمولا موجب ترشح بیش از حد اشک خواهد شد. این عارضه موقت است و معمولا پس از چند ماه بطور کامل برطرف می شود.

جای زخم یا اسکار

جای زخم یکی از عوارض شایع جراحی زیبایی پلک است که همه افراد آن را تجربه می کنند. برش جراحی پلک معمولا در محلی از پلک ایجاد می شود که مشخص نیست و در بسیاری از مواقع در صورت دقت در ایجاد برش و بخیه، جای جراحی باقی نمی ماند. اما در برخی موارد ممکن است آثار زخم روی پلک فرد نمایان باشد. برای جلوگیری از این عارضه، معمولا پزشک توصیه می کنند تا با کرم و پماد های مخصوص از محل زخم مراقبت شود.

ناتوانی در بستن چشم

این غیرمعمول نیست که بیماران بلافاصله پس از جراحی چشم ها را به طور کامل نبندند. این عارضه اغلب با گذشت زمان و با صبر حل می شود. تا زمان بهبودی، می توان از چشم ها با قطره ها و پمادهای روان کننده محافظت کرد. در موارد نادری که این وضعیت ادامه پیدا می کند، می توان از جراحی مجدد برای رفع این مشکل و بسته شدن کامل پلک استفاده کرد.

عوارض پس از جراحی بلفاروپلاستی

عدم تقارن پلک ها

هنگام ارزیابی عدم تقارن پلک، مهم است که به یاد داشته باشید که صورت هیچ فردی کاملاً متقارن نیست و معمولا دو وجه صورت افراد با یکدیگر تفاوت دارد. معمولا یک چشم کمی بزرگتر از دیگری است، و ابرو های فرد ممکن است با هم تفاوت حالت داشته باشند. اگرچه که برخی از افراد در مورد این عدم تقارن بسیار حساس هستند، این احتمال وجود دارد که این تفاوت ها به قدری جزئی باشد که توسط دیگران مورد توجه قرار نگیرد.

در طول جراحی پلک، پزشک تلاش می کند تا عدم تقارن هایی را که برای بیمار نگران کننده است برطرف کند. پس از جراحی پلک، عدم تقارن معمولا موقتی است و معمولاً به این دلیل است که یک چشم همیشه با سرعت متفاوتی نسبت به دیگری بهبود می یابد. به همین دلیل، برای ارزیابی نتایج پس از عمل باید صبور باشید و به جراح پلک خود ایمان داشته باشید. به طور مداوم با پزشک خود در ارتبط باشید، زیرا در بیشتر موارد عدم تقارن به خودی خود بهبود می یابد. پس از گذشت 6 تا 12 ماه از جراحی اصلی، در صورتی که پلک های شما نا متقارن باشد، پزشک ممکن است جراحی ثانویه را پیشنهاد کند.

کلام آخر

بلفاروپلاستی یکی از انواع جراحی است که میتواند نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد و تغییر خوبی را در چهره افراد ایجاد کند. این جراحی در صورتی که به درستی و توسط فرد متخصص انجام شود، عارضه خاصی را به همراه نخواهد داشت. بنابراین در انتخاب پزشک دقت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

بیست − هشت =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک