هرآنچه لازم است درمورد جراحی بینی بدانید!

بینی 2

رایج ترین عمل زیبایی درکشور ما جراحی بینی یا رینوپلاستی است. سالانه بسیاری از افراد مخصوصاً بسیاری از هم وطنان ساکن در اهواز تصمیم به جراحی بینی و یا تغییر شکل بینی خود می گیرند، اما آیا واقعا اطلاعاتی از انواع عمل بینی دارند؟ برای کاهش تورم و خونریزی چه باید کرد؟ آیا کبودی بعد از عمل بینی طبیعی است؟

برای انجام رینوپلاستی در اهواز به کجا باید مراجعه کنند؟ و هزاران سوال دیگر که در ادامه مطلب به تمامی این موارد اشاره شده است.

جراحی بینی

تاریخچه جراحی بینی

بر اساس شواهد قدیمی، جراحی زیبایی بینی به حدود 400 سال قبل برمی گردد!

در جنگ جهانی اول سربازانی بودند که طی جنگ جراحت های عمیقی دیده بودند و این جراحت ها در ظاهر آنها تاثیرات منفی زیادی داشت. در این میان دکتر “هارولد گیلیز” اولین جراح پلاستیکی بود که به صورت داوطلبانه به سربازان مجروح کمک کرد و چهره آنها را با عمل های زیبایی یا رینوپلاستی تا حدودی تغییر داد.

ویلیام اسپرکلی اولین کسی که در تاریخ جراحی بینی انجام داده است.

آناتومی بینی

به طور کلی ساختمان بینی از چندین استخوان مختلف تشکیل شده است. استخوان های شرکت کننده در آناتومی بینی شامل اتموئید, ماگزیلاری, اسفنوئید و استخوان کوچکی به نام vomer, هستند.

این استخوان ها در تشکیل تیغه و حفرات بینی با یکدیگر تعامل برقرار می کنند. استخوان اتموئید در بخش خارجی و بالایی بینی قرار دارد و در واقع محلی است که غضروف های تشکیل دهنده ی بخش لترال بینی به آن متصل می شوند. البته در بخش تحتانی نیز بین غضروف ها و استخوان ماگزیلاری اتصال برقرار می شود.

طی انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی، تیغه ی غضروفی میانی بینی, تیغه ی  استخوانی بینی( vomer) و همچنین استخوان های اطراف آن, تحت جراحی و تغییر قرار می گیرند. به دلیل عبور عروق و اعصاب مهمی همچون عصب اتموئیدال قدامی, شاخه های آلوئولار جدا شده از اعصاب بینی, عصب پالاتین, عروق شریانی و وریدی تغذیه کننده ی بینی و ساختار های مجاور آن, لازم است جراحی بینی توسط پزشک دارای تخصص و مهارت بالینی بالا صورت گیرد.

در حالت کلی به بخش های مهم تشکیل دهنده بینی می پردازیم.

آناتومی بینی

ریشه بینی:

ریشه بینی عمیق ترین بخش بینی محسوب می شود. این قسمت موجب جدا شدن پیشانی از بینی می شود که معمولا با مردمک چشم هم سطح است.

پشت بینی:

پشت بینی همان پل بینی است. این بخش از بینی تاثیر بسیاری بر روی زیبایی بینی می گذارد. دلیل نام گذاری این قسمت به این خاطر است که موجب اتصال نوک بینی با صورت می شود. قسمت بالایی پل بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است.

کلوما:

معنی کلمه کلوملا ستون کوچک است. کلوملا یک ستون کوچک بین دو حفره بینی است. جنس کلوملا بینی از غضروف است. کلوملا حفره های بینی به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند.

بال بینی:

کلوملا بخش داخلی بینی را به دو قسمت تقسیم می کند اما بال بینی قسمت بیرونی آن را تشکیل می دهد. در زیر پوست بال بینی غضروف های جانبی بال بینی قرار دارند.

جراحی بینی


این پروسه با هدف ایجاد تغییرات در ساختار ظاهری بینی انجام می گیرد. البته برخی از افراد نیز به دلیل اختلالات ناشی از تروما بینی و دشواری در تنفس از راه بینی, جهت انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی اقدام می کنند. بینی دارای ساختاری متشکل از غضروف( inferior part) و استخوان( superior part) است.  طی انجام جراحی بینی می توان تغییرات مورد نظر را در استخوان بینی یا گوشت آن (در دماغ های گوشتی یا افرادی که تنها به دنبال جمع کردن آلا یا پره ها در بینی هستند) را به وجود آورد.
البته پیش از هر چیز لازم است شما انتظارات خود از انجام جراحی رینوپلاستی را برای پزشک متخصص جراحی پلاستیک توضیح دهید و پس از تعیین خواسته ی شما و انجام اقدامات لازم پیش از عمل, برای انجام جراحی اقدام کنید

با جراحی چه تغییراتی می توان در بینی ایجاد کرد؟

 • تغییر در اندازه ی بینی اما متناسب با دیگر اعضای صورت
 • تغیر در عرض بینی
 • تغییر نما وشکل ظاهری بینی
 • تغییرات در نوک بینی بزرگ و افتاده
 • کوچک کردن بینی های بزرگ
 • رفع انحراف بینی
 • رفع عدم تقارن در بینی
 • رفع مشکلاتی ناشی از آسیب و یا نقص های ژنتیکی

انواع بینی

بینی ها از لحاظ ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند:

1)بینی گوشتی

2)بینی استخوانی

رینوپلاستی چگونه انجام می شود

در ابتدامراجعه کننده تحت معاینات پزشکی قرار گرفته و وضعیت سلامت عمومی فرد بررسی خواهد شد. پس از انجام مشاوره و تهیه ی عکس های پیش از عمل, نوبت جراحی برای او تعیین می گردد.

احتمالا لازم است چند ساعت پیش از انجام جراحی بینی در بیمارستان یا کلینیک مورد نظر, بستری شوید. پس از ورود به اتاق عمل, تحت بیهوشی جنرال( ترکیب داروهای بیهوشی وریدی جهت القا بیهوشی و داروهای بیهوشی استنشاقی جهت ادامه ی بیهوشی) قرار گرفته و هیچ گونه دردی حین عمل احساس نخواهید کرد. بسته به مدل بینی, رینوپلاستی توسط جراح پلاستیک انجام می گیرد.

پس ازپایان جراحی, تا زمانی که هوشیاری فرد به صورت کامل برنگردد تحت مراقبت قرار می گیرد. پس از گذشت چند ساعت و با همراهی یک شخص از آشنایان, مرخص شده و پس از 6 الی 7 روز جهت انجام ویزیت مجدد و خارج سازی پانسمان داخلی بینی و اسپلینت بینی, به پزشک معالج مراجعه خواهد کرد.

هنگام مراجعه به جراح بینی چه مواردی بررسی می شود؟

زمانی که فرد به جراح بینی مراجعه می کند، مواردی بررسی ومشخص می شود از جمله:

 • هدف از جراحی بینی یا رینوپلاستی: ابتدا پزشک با بیمار صحبت می کند که به چه علتی و یا چه اهدافی تصمیم به جراحی بینی گرفته است.
 • انتظارات بیمار: سپس انتظارات بیمار از نتایج جراحی بینی بررسی می شود.
 • بررسی سابقه ی پزشکی بیمار: هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی، باید مواردی از جمله ویژگی ها و شکل صورت، پوست روی بینی، شکل بینی، مشکلات بین، مشکلات تنفسی بینی و.. به طور کامل بررسی شود.

چرا برخی از افراد نمی توانند جراحی بینی یا رینوپلاستی انجام دهند؟

قبل از عمل بینی یا رینوپلاستی، بیمار به طور کامل معاینه فیزیکی، آزمایش خون، تست بیهوشی و.. انجام خواهد شد. سپس اگر کاندید یک جراحی بینی باشید، برنامه جراحی بینی برای شما تایید خواهد شد در غیر این صورت ممکن است به علت مشکلات پزشکی و همینطور عدم نیاز بیمار به جراحی بینی، انجام عمل بینی تایید نشود.

حتی برخی از افراد گمان کنند، فرم بینی خوبی ندارند، اما جراح پلاستیک تشخیص می دهد اگر فرم چانه اصلاح شود، تاثیر بیشتری نسبت به جراحی بینی روی فرم صورت خواهد داشت بنابراین جراح پلاستیک می تواند عمل جراحی بینی را همزمان با پروتز چانه انجام دهد.

انواع رینوپلاستی

جراحی بینی طبیعی:

جراحی بینی طبیعی

انجام این جراحی همانطور که از نامش پیدا است نتیجه نهایی فرم آن کاملا طبیعی است. در حالت کلی زاویه بین نوک بینی و لب ها در این روش ۹۰ درجه است و نوک بینی خیلی به سمت بالا کشیده نمی شود. همچنین پل بینی چندان قوس دار نمی شود. در رینوپلاستی بینی طبیعی سوراخ های بینی بیش از اندازه کوچک نمی شود و حالت طبیعی خود را حفظ می کند. انجام عمل بینی به این روش بیشتر در آقایان طرفدار دارد زیرا در حین زیبایی جذابیت مردانه آن ها حفظ می شود.

رینوپلاستی نیمه فانتزی

این نوع جراحی ترکیبی از جراحی بین به روش طبیعی و روش فانتزی است. نوک بینی در جراحی بینی به روش نیمه فانتزی در مقایسه با روش طبیعی کمی سربالاتر می شود. اما این سربالایی به میزانی نمی باشد که بینی خیلی غیر طبیعی به نظر برسد.

از ملزومات جراحی نیمه فانتزی بینی برخوردار بودن بیمار از بافت و غضروف مستحکم و پوستی نازک است. افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند می توانند گزینه مناسبی برای انجام این جراحی باشند.

مدل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی فانتزی

مدل بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی در اهواز یا هر جای دیگری موجب کوچک شدن قابل توجه بینی می شود. یعنی تیغه بینی بسیار باریک و نوک و سوراخ های بینی خیلی کوچکتر به نظر می رسد. اما باید توجه داشت که این روش ممکن است سلامت تنفس افراد را دچار مشکل کند. همچنین این نوع جراحی برای همه صورت ها مناسب نمی باشد. این روش برای افرادی که دارای اجزای صورت پهن هستند اصلا توصیه نمی شود

علل انجام رینوپلاستی

افرادی که اقدام به رینوپلاستی یا جراحی بینی خود می کنند دلایل مختلفی دارند که چند مورد از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • پهن بودن بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بزرگ یا کوچک بودن بیش از اندازه بینی
 • کجی بینی
 • عدم تقارت سوراخ های بینی
 • وجود اختلالات تنفسی
 • راضی نبودن از نتیجه جراحی قبلی

انواع جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی باتوجه به نوع بیهوشی، نوع عمل مورد نظر و نوع بینی به گروه های مختلفی تقسیم می شود که در ادامه انواع جراحی های بینی توضیح داده شده است:

جراحی بینی با بیهوشی کامل:

بسته به تشخیص پزشک و وضعیت بیمار، طبق صلاح دید پزشک ممکن است جراحی بینی با بیهوشی کامل انجام شود، به صورتی که بیمار در حین عمل بینی، به صورت کامل بیهوش است.

جراحی بینی با بی حسی موضعی:

جراح داروی بی حسی را به بافت های بینی تزریق کرده و بدین ترتیب با بی حسی به صورت موضعی، جراحی بینی انجام می شود

دیگر انواع جراحی بینی:

 • Reduction Rhinoplasty / جراحی کاهشی بینی: در این نوع جراحی، اندازه بینی کوچک می شود و یا در ناحیه ای خاص اندازه بینی را کاهش می دهند.
 • Augmentation Rhinoplasty / جراحی بینی افزایشی:در این نوع عمل، پزشک پیوند استخوانی یا بافتی را برای ایجاد نوک بینی و یا دیگر قسمت های مورد نیاز، انجام می دهد.
 •  Refinement Rhinoplasty/ اصلاح نوک بینی:بسیاری از بیماران  از برآمدگی نوک بینی، گرد بودن آن، بالا و یا پایین بدون نوک بینی و.. راضی نیستند. این جراحی به صورت جداگانه و خاص، نوک بینی را اصلاح می کند.
 • Ethnic Rhinoplasty/ جراحی بینی نژادی:جراحی بینی که متناسب با فرد و نژاد وی، جراحی بینی انجام می شود.
 • Revision Rhinoplasty/ جراحی بینی ترمیم و ثانویه:ترمیم بینی که قبلا عمل شده است. بسیاری از افراد پس از عمل از ظاهر آن راضی نیستند و یا مشکلات تنفسی دارند.
 • Post-Traumatic Rhinoplasty/ جراحی زیبایی بینی بعد از آسیب:جراحی که منظور رفع و درمان استخوان های شکسته،غضروف آسیب دیده، انحراف های اخل بینی، عدم تقارن داخل و بیرون بینی ، رفع مشکلات تنفسی که به علت صدمات ورزشی، تصادفات و..انجام می شود.
 • Reconstructive Rhinoplasty/ جراحی بینی بازسازییا ترمیمی:جراحی که به منظور ترمیم بافت هایی که وجود ندارد و یا آسیب دیده است ، انجام می شود. ممکن است به چندین جراحی دیگر بعد از این عمل همچنان نیاز باشد.
 •  Septoplasty Surgery/ جراحی سپتوپلاستی:این جراحی به دو صورت بیهوشی کامل و بی حسی موضعی برای رفع انحراف سپتوم انجام می شود. در این افراد راه عبور هوا دچار مشکل شده است.
 •  Turbinoplasty Surgery/ جراحی توربینوپلاستی: در این جراحی شاخک های بینی که در مسیر عبور هوا قرار دارد، کوچک می شوند.
 •  Alarplasty Surgery/ کوچک کردن پره های بینی

انواع روش های جراحی بینی


روش های مختلف جراحی در بینی شامل جراحی باز و جراحی بسته می باشد.

جراحی بینی باز:

این روش رایج ترین روش جراحی بینی است که در آن جراح، برشی روی پایه بینی (کلوملا) ایجاد می کند، سپس پوست بینی را به طور کامل به سمت بالا می برد. با این روش، جراح به طور کامل به ساختمان بینی دسترسی خواهد داشت و تغییرات ضروری را به راحتی ایجاد می کند. از مزایای روش جراحی باز بینی می توان به دسترسی کامل جراح به ساختمان بینی، کاهش احتمال عدم قرینگی سوراخ های بینی بعد از جراحی، فضای کار بیشتر جراح برای کار، رفع آسان تر کجی بینی و انحراف و نتیجه جراحی زیباتر. اگر جراح مهارت و تخصص بالا در این جراحی داشته باشد، هیچ گونه اثری از بخیه روی بینی باقی نخواهد ماند.

جراحی بینی باز

جراحی بینی بسته:

این روش بدون ایجاد هرگونه برش روی بینی انجام می شود. جراح به کمک ابزاری مخصوص پوست بینی را بالا نگه داشته و سپس عمل جراحی از داخل بینی انجام می دهد. از مزایای این روش می توان به عدم ایجاد برش و باقی نماندن جای بخیه بر روی کلوملا و مدت زمان کمتر عمل اشاره کرد. اما بسیاری از متخصصان جراحی بینی این روش را برای جراحی مناسب نمی دانند زیرا جراح دید کامل بر ساختمان بینی ندارد و نمی تواند تغییرات پیچیده تر را ایجاد کند.

نتیجه این جراحی به زیبایی عمل باز بینی نیست.

جراحی بینی بسته

مزایای انجام جراحی بینی


اصلاح فرم بینی, بهبود اعتماد بنفس و حس رضایت فرد, ترمیم نواقص ناشی از حوادث مختلف همچون سوانح رانندگی و آتش سوزی, اصلاح و رفع اختلالات مادرزادی و ژنتیکی ساختار بینی, بهبود وضعیت تنفسی, از جمله مهمترین مزایای انجام این جراحی تهاجمی هستند.

آیا رینوپلاستی عوارض دارد

این جراحی مانند سایر جراحی ها، ممکن است پس از جراحی بینی مجموعه ای از عوارض را تجربه کنید که به مرور برطرف خواهد شد از جمله:

 • مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی :

در صورتی که جراحی بینی به منظور رفع مشکلات تنفسی انجام شده باشد و حتی تنها به منظور زیبایی باشد، اگر جراحی توسط یک جراح بینی خوب انجام شده باشد، نباید به هیچ وجه این مشکل به وجود بیاید.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی
 • خونریزی
 • عفونت
 • حالت تهوع بعد از عمل بینی
 • سردرد بعد جراحی بینی
 • بی حسی طولانی مدت در اطراف و داخل بینی
 • احساس درد بعد از عمل بینی
 • تورم و کبودی
 • ایجاد زخم هایی در اطراف و داخل بینی
 • نیاز به جراحی مجدد بینی یا عمل ترمیم بینی

اما قبل از عمل بینی باید از مصرف برخی از داروها پرهیز کنید و یا موادغذایی را مصرف نکنید تا عوارض پس ازعمل به صورت چشمگیری کاهش یابد که در ادامه تمامی این موارد توضیح داده شده است.

آیا می دانید چرا در هنگام سرما خوردگی مزه غذا ها رو متوجه نمی شیم
 • آیا می دانید چرا درهنگام سرما خوردگی مزه غذا ها رو متوجه نمی شویم؟

چه کسانی نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند

بسیاری از افراد پیش از عمل این پرسش را در ذهن دارند که عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟ اگرچه رینوپلاستی عمل رایجی در ایران است اما در برخی از افراد این عمل امکان پذیر نیست و نباید انجام شود. ممنوعیت عمل بینی شامل افراد زیر می شود:

افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون (مانند مبتلایان به هموفیلی)؛

افراد سالخورده؛

افراد مبتلا به چاقی شدید؛

افرادی که به صورت حرفه ای یا غیرحرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند؛

افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت (جراحی بینی برای افراد مبتلا به دیابت در صورتی مجاز است که دیابت کنترل شده داشته باشند)؛

افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند

افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند؛

خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال؛

زنان باردار (عمل بینی برای زنان باردار ممنوع است)؛

خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد؛

کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.

علاوه بر این، باید گفت که خانم هایی که قصد بارداری بعد از عمل بینی دارند، باید حداقل 6 ماه بعد از جراحی بینی برای بارداری اقدام کنند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

در این قسمت به مهم ترین و رایج ترین سوالات بیماران پس از عمل بینی پاسخ داده شده است:

 • در هنگام عطسه دهان را بازکنید تا فشار وارد به بینی کاهش یابد.
 • از فعالیت های شدید پس از عمل خودداری کنید.
 • پس از عمل ببنی از فین کردن پرهیز نمایید.
 • برای پیشگیری از ابتلا به یبوست وفشار وارد بر بدن، سبزیجات و میوه به اندازه کافی مصرف کنید.
 • در حین مسواک زدن، مراقبت باشید و به آرامی مسواک بزنید.
 • از خندین و انجام حرکات با دهان، خودداری نمایید.
 • از لباس هایی با یقه های بسته و کوچک در این مدت استفاده نکنید تا به بینی آسیب فشار وارد نشود.
 • بهتر است مدتی پس ازعمل بینی، عینک آفتابی را روی بینی قرار ندهید.
 • زمانی که بیرون می روید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ نامنظم در پوست بینی شود.
 • از مصرف نمک در غذاهای خود پرهیز نمایید تا تورم کاهش یابد.
 • از قراردادن کمپرس سرد یا گرم روی بینی خودداری کنید.
اینستاگرام دکتر همایون زهتاب
برای دیدن نمونه کارهای بیشتر کلیک کنید


جراحی بینی ترمیمی


برای کسانی انجام می شود که قبلا یک یا چند بار عمل بینی انجام داده اند و از عمل قبلی خود راضی نبوده و خواهان بهبود شکل ظاهری و عملکردی بینی خودهستند. این عمل به نسبت عمل های اولیه بسیار سخت تر بوده و نیاز به دقت بالای جراح بینی دارد.
جراحی بینی ترمیمی معمولا به روش باز انجام می شود تا جراح به بافت ظریف، غضروف و استخوان هایی که در ظاهر بینی نقش اساسی دارند دسترسی کافی داشته باشد.
اگر بافت بینی در جراحی بینی قبلی از بین رفته باشد نیاز به پیوند غضروف یا استخوان باشد که از قسمت گوش یا دنده ها برای پیوند استفاده می شود.
هزینه عمل بینی ترمیمی نسبت به عمل بینی ثانویه بیشتر است. پس توصیه می شود قبل از عمل در انتخاب پزشک خود دقت کافی را داشته باشید.

تفاوت جراحی بینی با سیتوپلاستی

اما سپتوپلاستی به منظور بهبود تنفس از طریق صاف کردن دیواره داخل بینی انجام می شود. یک سپتوپلاستی اغلب با جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

جراحی انحراف بینی با عمل زیبایی تفاوت دارد؟


این دو جراحی با هم متفاوت می باشند. افرادی که دچار انحراف بینی هستند، سپتوم یا تیغه بینی در آن ها با کجی همراه است. در این افراد عمل انحراف بینی یا انجام می شود و کجی بینی برای تنفس بهتر رفع می شود. حال این فرد ممکن است از نظر ظاهری نیز از بینی خود رضایت نداشته باشد. به همین دلیل عمل زیبایی و انحراف همزمان برای او قابل انجام خواهد بود که به این عمل سپتورینوپلاستی گفته می شود.

خصوصیات یک جراح بینی خوب

شاید این عنوان به نظر شما کلیشه ای باشد که در عمل پیدا کردن آن کار دشواری است. اما باید بگوییم که این بخش، مهم ترین بخش از تصمیم شما برای جراحی است.

زمانی که تصمیم به جراحی بینی یا رینوپلاستی می گیرید، بیشترین تمرکز شما باید انتخاب یک متخصص بینی خوب باشد زیرا اگر این مرحله را به درستی انجام ندهید، چند سال بعد باید مجددا برای جراحی ترمیمی بینی خود اقدام کنید. قبل از انتخاب جراح حتماً به موارد زیر در ویژگی های پزشک دقت کنید:

 • داشتن اخلاق حرفه ای
 • داشتن صبر و حوصله در پاسخگویی به بیمار
 • داشتن مهارت و تجربه در کار جراحی بینی
 • داشتن تعداد زیادی نمونه کارهای موفق
 • تخصص کافی در علم جراحی بینی
 • داشتن علم زیبایی شناسی برای انتخاب مدل مناسب برای فرد
 • راهنمایی کامل بیمار قبل و بعد از جراحی
 • مهارت در جراحی انواع بینی
دکتر همایون زهتاب فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

شستشوی بینی بعد از جراحی چگونه است:

شست و شوی بینی بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین نکاتی که پس از جراحی بینی یا رینوپلاستی باید انجام شود، شست و شوی بینی با محلول مناسب است.
برای شست و شو بینی راه حل های متعددی وجود دارد اما پزشکان معمولا شست و شو بینی با سرنگ را توصیه می کنند که این روش هم بسیار آسان است و هم نسبت به سایر روش های شست و شو بینی بهتر می باشد.
شستشوی بینی معمولاً یک هفته بعد از عمل شروع می شود. در هفته اول جراحی ، شست و شو با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی صورت می گیرد.
محلول شست وشو بینی سدیم کلراید 0.9 می باشد. این محلول را با استفاده از یک سرنگ ۱۰ سی سی داخل بینی می کنید و به این ترتیب بینی شست وشو می دهید.

معمولا پزشکان توصیه می کنند که به مدت زمان تقریبی ۳ الی ۴ ماه بینی را با محلول شست و شو انجام دهند شست و شو در ماه های اول سبب شده که از کیپ نمودن بینی جلوگیری شود.

چرا قبل از عمل بینی باید از مصرف سیگار پرهیز کرد؟

اگر سیگار می کشید، قبل از رینوپلاستی یا جراحی بینی آن را متوقف کنید. زیرا سیگار روند بهبودی پس از عمل را بسیار کند می کند بنابراین احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد.

کدام داروها باید قبل از عمل بینی متوقف شود؟

اغلب توصیه می شود داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن که خونریزی را افزایش می دهند را دوهفته قبل از عمل متوقف کنید.

بنابراین اگر در حال مصرف دارویی هستید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید تا در صورت تداخل، داروی مورد نظر قطع گردد.

جراحی بینی به منظور تغییر شکل و ظاهر بینی انجام می شود که ممکن است  که با بهبود تنفس نیز مرتبط است.

 آیا کبودی بعد از عمل بینی طبیعی است؟

کبودی پس از رینوپلاستی یا عمل بینی طبیعی نیست اما شایع است و اگر پس از یک هفته برطرف شود مانعی ندارد.

نمونه کار جراحی بینی دکتر همایون زهتاب
نمونه کار عمل بینی دکتر همایون زهتاب
نمونه کار عمل جراحی بینی دکتر همایون زهتاب

نحوه کاهش خونریزی و تورم بعد از عمل بینی :

خونریزی اندک و تخلیه مخاط و خون های موجود از قبل، تا چند روز پس از عمل و بعد از برداشتن پانسمان، طبیعی است. اما با رعایت نکاتی می توان این خونریزی و تورم را به حداقل رسانید.

 • پس از رینوپلاستی یا عمل بینی توصیه می شود به مدت یک هفته استراحت کافی داشته باشید و در حالت استراحت باید سرتان بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد.

به طور کلی برای کاهش خونریزی وتورم، در زمان هایی غیر از استراحت نیز سرتان را پایین نگیرید و برای مثال حین کار با کامپیوتر، مانیوتر را به صورتی قرار دهید که سرتان به سمت بالا باشد.

چه مدت برای جراحی بینی باید در بیمارستان بود؟

اغلب افراد در همان روز عمل ، از بیمارستان مرخص می شوند.در موارد نادر و در صورت بروز مشکلی خاص ممکن است طبق توصیه ی پزشک لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

دوره ریکاوری عمل بینی چه قدر است؟

معمولا پس از یک هفته، بیمار احساس بهتری داشته و می تواند سرکاررفته و به حالت عادی خود بازگردد. اما برخی از عوارض رینوپلاستی یا عمل بینی مانند تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد.

نمونه کار جراحی دکتر همایون زهتاب
نمونه کار جراحی زیبایی بینی دکتر همایون زهتاب
نمونه کار جراحی بینی همایون زهتاب

هزینه جراحی بینی

هزینه این عمل زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. تخصص و مهارت جراح و همچنین علم او، تعداد عمل های موفق او، میزان مشکل بیمار و پیچیدگی جراحی (گوشتی بودن بینی یا استخوانی بودن آن)، هزینه کلینیک زیبایی در اهواز یا هر جای دیگری و هزینه دستیاران پزشک بر قیمت نهایی این عمل تاثیر گذار است.

ضمن این که باید گفت بیمه های درمانی پوششی برای این جراحی ارائه نمی دهند و هزینه آن به طور کامل بر عهده بیمار است. شما می توانید همچنین این جراحی را همزمان با لیفت ابرو و یا پروتز چانه انجام دهید و در هزینه ها و زمان صرفه جویی کنید.

مشاوره ماوراطب
شما می توانید برای گرفتن مشاوره از طریق صفحه ماوراطب اقدام کنید
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

12 thoughts on “هرآنچه لازم است درمورد جراحی بینی بدانید!

 1. سارا - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۲۶ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بودی واقعا لذب بردم

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۸ ب٫ظ

   ممنون از شما همراهان نازنین

   پاسخ
 2. سارا - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۲۸ ب٫ظ

  aghaye doctor salam vaghean azaton mamnonam man az tarigh google ba shoma shna shodam va vaghean az amal tarmim binim raziam shoma kari kardid k betonam khodamo to ayne negah konam

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۸ ب٫ظ

   با سلام
   خواهش می کنم شما لطف دارید
   ممنون از شما

   پاسخ
 3. هادی محمدی - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۲۹ ب٫ظ

  دکتر جان خسته نباشی من بعد از چند وقت میتونم بیام کورتون تزریق کنم

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۷ ب٫ظ

   با سلام
   عزیزم شما چند وقته جراحی داشتید ؟ و اینکه تورم بعد از عمل شما چقدر است ؟ لطفا برای مشاوره حضوری مطب تشریف ببیاورید

   پاسخ
 4. شیرین - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۱ ب٫ظ

  دکتر جان من می خوام هم بلافاروپلاستی کنم هم عمب بینی، آیا می تونم همزمان انجام بدم؟و هزینه شو بفرمایید؟

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۶ ب٫ظ

   با سلام
   بله می توانید لطفا برای گرفتن وقت مشاوره با شماره های مطب تماس بگیرید

   پاسخ
 5. مهری - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۲ ب٫ظ

  خدارو شکر یه دکتر خیلی خوب هم اومد تو اهواز

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱:۳۶ ب٫ظ

   ممنون از شما بزرگواران

   پاسخ
 6. نیما عطاپور - فروردین ۹, ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۷ ق٫ظ

  سلام- قسمت پایین بینی ام کج است و از یکی از سوراخ های بینی ام نمی تونم نفس بکشم- ساکن کوروش هستم

  پاسخ
  • دکتر همایون زهتاب - فروردین ۲۴, ۱۴۰۱ در ۵:۱۲ ق٫ظ

   سلام باید معاینه شوید

   پاسخ

پاسخ

یک × 2 =

مدت زمان مطالعه ۲۳ دقیقه
تماس با پزشک