ژنیکوماستی (جراحی کوچک کردن سینه)

ژنیکوماستی به رشد بیش از حد سینه در آقایان گفته می شود که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، بیماری، اضافه وزن و … ایجاد شود. امروز با جراحی ژنیکوماستی می توان آن را درمان نمود و اعتماد به نفس از دست رفته آقایان را به آن ها بازگرداند. در این مقاله به هر آنچه که لازم است در رابطه با ژنیکوماستی بدانید توضیح داده ایم.

جراحی ژنیکوماستی آقایان

ژنیکوماستی چیست

بزرگ شدن بافت سینه در آقایان که  با عنوان ژنیکوماستی شناخته می شود که می تواند یکی از سینه ها و یا هر دو را درگیر کند. در حقیقت ژنیکوماستی به دو نوع حقیقی و کاذب تقسیم بندی می شود؛ ژنیکوماستی حقیقی بدین صورت است که توده ای زیر نوک پستان لمس می شود که اکثرا دردناک خواهد بود. اما ژنیکوماستی کاذب می تواند ترکیبی از بزرگی سینه و چاقی باشد.

علل ایجاد ژنیکوماستی

ژنیکوماستی می تواند در هر دوره ای زندگی مردان اتفاق بیفتد که علل ایجاد آن شامل موارد زیر می باشد:

 • قبل از تولد: نوزادان پسر تازه متولد شده ای که هنوز تحت اثرات استروژنی که از مادر دریافت می کنند، هستند. بیش از نیمی از نورادان پسر با سینه های بزرگ به دنیا می آیند که معمولا دو تا سه هفته بعد از تولد برطرف خواهد شد.
 • دوران بلوغ: معمولاً سطح هورمون ها در دوران بلوغ تغییر می کند. بزرگ شدن سینه ها نیز معمولا شش ماه تا دو سال بعد از شروع بلوغ برطرف خواهد شد.
 • میانسالی: معمولا اوج بزرگ شدن سینه ها در سنین پنجاه تا هشتاد سال می باشد.

برخی علل دیگر در بروز ژنیکوماستی  عبارتند از:

 • چاقی و اضافه وزن
 • کمبود مواد مغذی
 • تومورهای موجود در بیضه ها
 • بیماری های کبدی
 • پرکاری تیروئید
 • بالا و پایین بودن سطح تستوسترون
 • مشکلات کلیوی

مصرف برخی داروها نیز می توانند باعث بزرگ شدن بافت سینه شوند.

علائم و نشانه های ژنیکوماستی

اولین علامت ژنیکوماستی بزرگ شدن سینه است که معمولا به صورت قرینه در اطراف نوک هر دو سینه دیده می‌شود و در هنگام لمس به صورت لاستیکی یا سفت احساس می‌شود. معمولا هر دو سینه تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اگرچه گاهی تنها در یک سینه دیده می‌شود. اگر هر دو سینه درگیر شوند، ممکن است یک سینه بزرگتر از دیگری باشد. ژنیکوماستی با درد شدیدی همراه نیست، اگرچه منطقه بزرگ شده ممکن است حساس شود.

در مقایسه با ژنیکوماستی، سرطان سینه مردان تنها در یک طرف سینه قرار دارد و لزوما در اطراف نوک سینه قرار ندارد. سایر علائم سرطان سینه شامل احساس سفتی در بافت سینه، فرورفتگی پوست، جمع شدن نوک پستان، ترشح نوک پستان، و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل است

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی ژنیکوماستی هستند؟

جراحی ژنیکوماستی برای کسانی آقایانی مناسب می باشد که سالم و بالغ بوده و بیش از 22 سال سن داشته  باشند و از لحاظ ظاهری نگران سینه خود باشند.

 از آنجایی که بزرگی سینه در مردان می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلفی باشد، بنابراین باید قبل از اقدام به جراحی توسط پزشک معاینه کامل انجام شود. اگر بزرگ شدن سینه‌ها در مردی به سرعت، و نه به تدریج، رو به افزایش باشد، ممکن است مشکل خاصی در سلامتی او وجود داشته باشد.

همچنین بیماران باید بهترین جراح پلاستیک در اهواز یا شهر خود را از هر دارویی که مصرف می‌کنند و یا تحت هر درمانی که هستند مطلع سازند.

تمام مردانی که خواستار انجام جراحی کوچک کردن سینه خود هستند باید BMI طبیعی داشته و وزن نرمالی داشته باشند و برای یک مدت کوتاه هم که شده سیگار نکشند. اگر مردی اضافه وزن داشته باشد اگر مردی اضافه وزن داشته باشد، باید وزن کم کند تا مشخص شود که آیا بزرگی سینه‌ها در او مربوط به اضافه وزن است یا خیر.

جراحی ژینکوماستی

جراحی ژنیکوماستی چگونه انجام می شود؟

در این نوع جراحی معمولاً با استفاده از لیپوساکشن در اهواز یا هر جای دیگری انجام می‌شود. برای انجام لیپوساکشن سینه، یک لوله جراحی بسیار نازک (به نام کانولا) را از طریق یک برش بسیار کوچک وارد بافت چربی می‌کنند. (برش معمولا در نزدیکی نوک سینه ایجاد می‌شود تا هر گونه بافت اسکار احتمالی در مرز هاله سینه پنهان شود.)

سلول‌های چربی داخل ناحیه درمان پیش از آن که با مکش تخلیه شوند، به کمک محلول خاصی سیال و روان می‌شوند. لیپوساکشن می‌تواند بافت غدد لنفاوی را نیز خارج کند، که این باعث می‌شود بیرون زدگی نوک سینه کم شده و سینه‌ای تخت و مردانه ایجاد شود.
در موارد خاصی، بیماران مبتلا به بزرگی سینه مردانه نیاز به برداشتن پوست اضافی نیز دارند. این برای مردانی است که در گذشته اضافه وزن زیادی داشته و یا بیماری دارند که باعث بزرگ شدن شدید سینه‌ها می‌شود. برای برداشتن پوست اضافی، پزشک برش کوچکی در زیر هر سینه ایجاد کرده و سپس لیپوساکشن را انجام داده، و پوست را طوری جمع می‌کند که صاف و تخت شود و در نهایت هرگونه پوست اضافه را برمی‌دارد. و پس از جراحی نیاز به پوشیدن جلیقه مخصوص می باشد.

مراحل جراحی ژنیکوماستی

1. بیهوشی

داروهایی ممکن است برای شما تجویز شوند از جمله: آرام‌بخش‌های وریدی. پزشک شما بهترین راه را به شما پیشنهاد می دهد.

2. لیپوساکشن

در شرایطی که سینه بیشتر به دلیل بافت چربی زیادی باشد، می توان از روش های لیپوساکشن استفاده کرد.

درلیپوساکشن یک کانول از راه چند برش کوچک وارد سینه می شود. کانول به جلو و عقب حرکت می کند تا چربی اضافه را خارج کند سپس بوسیله مکش خلاء از بدن بیرون می کشند.

3. برش

روش های برش در محلی که بافت غده سینه یا پوست بیشتر از اندازه برای اصلاح سینه نیاز است، انجام می شود.

برش درمواقعی که پوست اطراف نوک سینه نیاز است کم شود یا موقعی که بخواهیم نوک سینه طبیعی‌تر باشد، لازم می باشد.

الگوهای برش با توجه به شرایط ویژه فرق می کند. دربرخی موارد ژنیکوماستی با هر دو روش لیپوساکشن و برش انجام می‌شود.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ژنیکوماستی

مراقبت های  قبل و بعد از ژنیکوماستی عبارتند از:

 • قبل از جراحی ژینکوماستی به وزن مطلوب برسید و در صورت اضافه وزن سعی کنید که لاغر شوید.
 • جراح خود را در مورد داروهای مصرفی و سابقه بیماری خود آگاه کنید .
 • سیگار نکشید و از مشروبات الکی استفاده نکنید.
 • از مصرف داروهای خاصی نظیر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)، آسپرین و داروهایی که حاوی آسپرین هستند خود داری کنید.
 • قبل از جراحی آزمایشاتی مانند مانند آزمایش خون، آزمایش‌های اشعه ایکس یا الکتروکاردیوگرافی را برای ارزیابی قلب و قفسه سینه خود انجام دهید.
 • حداقل یک ماه پس از جراحی از فعالیت های شدید بدنی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • حدود یک هفته پس از جراحی فعالیت های سبک مانند پیاده روی را شروع کنید

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

دوران بهبودی بعد از جراحی ژنیکوماستی چگونه است؟

دوران بهبودی بعد از جراحی زیبایی ژنیکوماستی تقریباً آسان است چرا که لیپوساکشن آسیب متمرکز قابل توجهی در بافت ایجاد نمی‌کند. معمولا با استفاده از داروهای مسکن، بیمار درد چندانی احساس نخواهند کرد.  اما بعضی از بیماران در هفته اول بعد از عمل تورم و کبودی دیده می شود. اکثر مردانی که این جراحی را انجام داده‌اند می‌توانند ظرف مدت 7 الی 10 روز به زندگی روزمره خود باز گردند. نکته حائذ اهمیت این است که در صورت برداشتن پوست اضافی زمان لازم برای بهبودی افزایش می یاید

آیا نتیجه جراحی ژنیکوماستی دائمی است ؟

نتایج جراحی ژنیکوماستی دائمی و ماندگار است در واقع هنگامی که سلول‌های چربی از طریق لیپوساکشن خارج شوند، حتی اگر تا حدودی هم وزن اضافه کنید، دیگر رشد نخواهند کرد و استعداد جذب چربی در آن ناحیه از بین می رود.

هزینه ژینکوماستی

هزینه جراحی ژینکوماستی چقدر است؟

هزینه  این جراحی به موارد مختلفی بستگی دارد و بسته به میزان اصلاح انجام شده در سینه، مهارت و تجربه جراح پلاستیک و موقعیت جغرافیایی محل عمل، هزینه بیمارستان و یا کلینیک، دارو های مصرفی، گن پس از جراحی و غیره متفاوت است.

شما می توانید برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها با مشورت جراح پلاستیک خود این عمل را همزمان با لیپوماتیک انجام دهید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.4]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

1 + 15 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک