عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟ آبدومینوپلاستی که تحت عنوان جراحی تامی تاک نیز شناخته می‌شود یک روش جراحی برای خارج ساختن پوست و چربی اضافه در ناحیه شکم است. در طی جراحی ممکن است ماهیچه‌های ضعیف این ناحیه نیز مورد بازیابی قرار بگیرند. به بیان دیگر آبدومینوپلاستی به عنوان یکی از جراحی‌های زیبایی است که منجر به ایجاد فرم و ظاهر زیبا در شکم و پهلو می‌شود. این جراحی مانند هرگونه مداخله‌ی پزشکی دارای عوارضی است که ممکن است در حین جراحی و یا پس از آن برای بیمار ایجاد شود. در ادامه به برخی از مهمترین عوارض که پس از جراحی آبدومینوپلاستی ممکن است ایجاد شود می‌پردازیم.

عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض بیهوشی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی جراحی است که با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مانند تمام جراحی‌هایی که همراه با بیهوشی انجام می‌شود ممکن است پس از بیهوشی دچار مشکلات خفیف مانند تهوع، سرگیجه، کاهش فشار خون، کاهش دمای بدن و یا مشکلات شدید مانند مشکلات ریوی، قلبی و حتی مرگ شود.

خونریزی

با توجه به میزان بافت و پوستی که در طی این جراحی انجام می‌شود همواره احتمال خونریزی به دلیل آسیب به شریان‌های این ناحیه وجود دارد. عوارض خونریزی ابدومینوپلاستی گاهی موارد حتی پس از جراحی نیز ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد.

عفونت بعد از ابدومینوپلاستی

عغونت عارضه‌ای است که احتمال آن پس از هر جراحی ممکن است وجود داشته باشد. در طی جراحی ابدومینوپلاستی همواره احتمال عفونت در محل برش‌ها و بخیه‌ها و یا عفونت‌های داخلی وجود دارد که باید به آن توجه شود.

عفونت ناف بعد از عمل ابدو

یکی از عوارض نادر ابدومنوپلاستی عفونت ناف است. اگر ناف بریده و خونرسانی به آن قطع شود، بیمار دچار عوارض عفونت بعد از عمل ابدومینوپلاستی خواهد شد. بنابراین تبحر جراح برای ابدو موجب کاهش بروز خطل و ریسک ابتلا به عوارض خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ابدومینوپلاستی در اهواز

برداشتن پوست بیش از حد

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی که به دلیل کمبود تجربه‌ی جراح ممکن است ایجاد شود برداشتن پوست بیش از حد لازم است. در این صورت عوارضی مانند کشیدگی پوست و یا ایجاد اسکارهای پوستی بر روی شکم ایجاد خواهد شد که از لحاظ زیبایی برای بیمار ناخوشایند است.

عوارض بی‌حسی ابدومینوپلاستی

در هنگام برداشتن پوست و بافت‌های اضافه در این ناحیه ممکن است آسیب‌هایی به اعصابی که در قسمت وجود دارند وارد شود، این آسیب منجر به ایجاد بی‌حسی و یا تغییر واکنش نسبت به لمس خواهد شد، در برخی موارد میزان این آسیب‌ها جزئی و موقتی بوده و پس از چند هفته به مرور برطرف می‌شود اما در بعضی از جراحی‌ها  نیز ممکن است آسیب‌های جدی وارد شود و بی‌حسی‌های ایجاد شده برای همیشه باقی بمانند.

عوارض ابدومینوپلاستی؛ به جا ماندن جای زخم

با توجه به میزان برش‌هایی که برای برداشتن پوست و بافت اضافه انجام مي‌شود همواره آثاری از زخم در ناحیه شکم باقی می‌ماند، با توجه به عمق برش ایجاد شده و پاسخ بدن در بهبود زخم‌ها محل برش‌ها به تدریج بهتر خواهد شد و تنها طرحی حفیف از آنها باقی خواهد ماند اما در برخی موارد نیز تشکیل بافت اسکار ممکن است منجر به ایجاد زخم‌هایی شود که به زیبایی پوست شکم صدمه وارد می‌نماید.

گیف اینستاگرام

عوارض درد مزمن ابدومینوپلاستی

به دلیل آسیب‌هایی که در حین جراحی به اندام‌های موجود در حفره‌ی شکم وارد می‌شود ممکن است بیمار هواره دچار دردی مزمن در این ناحیه باشد، این دردها اغلب تا چندین ماه ادامه پیدا می‌نمایند و دلیل آنها در اغلب موارد ناشناخته باقی می‌ماند.

عدم دستیابی به نتایج دلخواه

گاهی اوقات میزان چربی و یا بافت پوستی که در طی جراحی خارج می‌شود مطابق میل بیمار نیست و بیماران پس از چند ماه برای جراحی ترمیمی مجدد اقدام می‌نمایند.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

التهاب و تورم یکی از عوارض ابدومینوپلاستی است که در کوتاه مدت ممکن است در ناحیه شکم ایجاد شود. رعایت رژیم غذایی و مصرف منظم داروها می‌تواند خطر ایجاد این عارضه را تا حدود زیادی کاهش دهد.

تغییر رنگ و نکروز در پوست شکم

به دلیل آسیب به عروق خونی ممکن است خون کافی جهت بهبود زخم‌های این ناحیه تامین نشود و رنگ پوست تیره و سیاه شود، این عارضه در افرادی که میزان زیادی از پوست را طی جراحی خارج می‌نمایند و یا افراد سیگاری و معتاد به الکل بیشتر دیده می‌شود. بنابراین بیشتر نکروز پوست شکم از عوارض ابدومینوپلاستی برای افراد سیگاری است.

گیف-اپارات

از عوارض ابدومینوپلاستی؛ بازگشت پوست شکم

جراحی آبدومینوپلاستی پس از کاهش وزن‌ شدید و زمانی که به دلیل از بین رفتن بافت چربی در ناحیه شکم و پهلو، پوست دچار افتادگی و چروک می‌شود پیشنهاد می‌شود، به عنوان مثال پس از جراحی‌های اسلیو معده و یا بارداری. در صورتی که پیش از جراحی به کاهش وزن دلخواه نرسیده باشید و پس از جراحی ابدومینوپلاستی همچنان دچار کاهش وزن شوید ممکن است پس از چند ماه مجدد دچار چروک و افتادگی‌های پوستی در ناحیه شکم شوید.

بنابراین توصیه می‌شود پیش از انجام جراحی ابدومینوپلاستی ابتدا به کاهش وزن دلخواه خود برسید و چند ماه پس از اینکه دچار هیچ گونه نوسانی در وزن خود نبودید نسبت به جراحی ابدومینوپلاستی اقدام نمائید.

مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی

سرچ درباره سوال مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی بسیار زیاد است. اگرچه چندین سال پیش کنترل عوارض ابدومینوپلاستی مشکل تر بود و برخی بیماران نیز به دلیل رعایت نکردن مراقبت های لازم، دچار عفونت شدید و مرگ می شدند. اما الان با پیشرفت علم پزشکی میزان مرگ و میر ابدومینوپلاستی حدود 0.16 درصد در جهان است. یعنی به ندرت بیماردچار عوارض مرگ بار و جبران ناپذیر می شوند.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی اهواز

برخی از عوارضی که ذکر شد مانند خونریزی، باقی ماندن جای زخم، عفونت و غیره عوارض موقتی هستند که پس از جراحی آبدومینوپلاستی برای تمام بیماران ممکن است ایجاد شود اما عوارضی مانند از دست دادن حس، تشکیل بافت اسکار و نتایج نامطلوب عوارض بلند مدتی هستند که تنها به دلیل عدم تجربه‌ی کافی جراح ایجاد می‌شود بنابراین توصیه می‌شود در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید تا نتیجه‌ی جراحی با کمترین عوارض همراه باشد و پس از طی دوران نقاهت از نتایج مطلوب و زیبای جراحی لذت ببرید.

دکتر همایون جراح فوق تخصص جراحی پلاستیک و بهترین دکتر ابدومینوپلاستی اهواز هستند. شما می توانید جراحی ابدومینوپلاستی را با حداقل ریسک عوارض تحت نظر ایشان انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با راه های ارتباطی صفحه تماس با دکتر در ارتباط باشید.

سخن آخر

با توجه به اینکه جراحی آبدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است، بنابراین هدف اول جراحی باید دستیابی به پوستی صاف و محکم در ناحیه شکم باشد. اما گاهی اوقات بیمار به دلیل اشتباه جراح و یا واکنش بدنی، در انتها به نتیجه دلخواه نخواهد رسید. در این مقاله سعی شد عوارض ابدومینوپلاستی را به طور کامل بررسی کنیم. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر سوالات و تجربیات خود را درباره این موضوع با ما و سایر خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

13 − یازده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک