مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی چیست؟ جراحی بلفاروپلاستی یکی از انواع جراحی پلک چشم است که برای بهبود ظاهر پلک چشم و رفع افتادگی آن کاربرد دارد. برخی از افراد به دلیل افزایش سن، ژنتیک یا آناتومی صورت، پلک افتاده ای دارند و یا در اطراف پلک آنها چین و چروک وجود دارد. بلفاروپلاستی با برداشتن پوست و چربی های اضافه پلک، می تواند ظاهر پلک را اصلاح کند. این جراحی که برای پلک پایین نیز کاربرد دارد، در برخی موارد برای جنبه ها درمانی نیز انجام می شود.

بافت ناحیه چشم و پلک چشم بسیار حساس است و چشم مستعد عفونت های بعد از عمل است. از این رو، مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی برای بهبود سریع و جلوگیری از آسیب به پلک، چشم یا بینایی ضروری است. به علاوه، رعایت دقیق نکات مراقبتی بعد از جراحی بلفاروپلاستی، دوران نقاهت بیماران پس از عمل را راحت تر می کند.

مراقبت بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی در نتیجه حاصل از عمل و دوران نقاهت و بهبودی فرد تاثیر بسیاری دارد. رعایت دقیق نکات مراقبتی به فرد کمک می کند تا روند بهبودی خود را تسریع کند و پس از جراحی، کمترین عوارض را تجربه کند. پزشک تمام نکات مراقبتی لازم را به شما خواهد گفت؛ دستور العمل ها را بطور دقیق رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت کنید.

گیف اینستاگرام

استراحت پس از جراحی

اکثر بیماران می توانند برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی حدود دو هفته پس از جراحی، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند؛ اما این زمان با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. برای طی کردن روند بهبود در این دو هفته لازم است تا به مقدار کافی استراحت کنید و از هرگونه فشار بر پلک ها و چشم خود جلوگیری کنید. به این منظور بهتر است برای انجام کار های خانه، آشپزی کردن و انجام هرگونه فعالیت سنگین با نزدیکان خود مشورت کنید تا در صورت نیاز به شما کمک کنند. تورم چشم های شما معمولا بعد از 3 هفته از بین می رود و نتیجه جراحی قابل مشاهده خواهد بود.

انتخاب لباس مناسب

پزشکان برای مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی توصیه می کنند به منظور جلوگیری از آسیب به پلک ها، از لباس های زیپ دار یا دکمه دار استفاده کنید. در این صورت در هنگام پوشیدن یا در آوردن لباس، به پلک چشم شما فشار وارد نمی شود. معمولا تورم و سایر علائم چند روز پس از جراحی از بین می رود اما بهتر است از هرگونه فشار پیشگیری کنید.

مراقبت بعد از جراحی بلفاروپلاستی

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد برای تسکین التهاب و تورم کاربرد دارد. در حین مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی کمپرس سرد علاوه بر تسکین ناحیه جراحی، تورم و کبودی را نیز کاهش می دهد. استفاده از کمپرس سرد در روز های اول پس از جراحی به شدت توصیه می شود. هرچه تورم چشم ها کمتر شود، بخیه ها کمتر کشیده شده و فشار کمتری به چشم وارد می شود.

قطره چشم و گاز استریل

به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم و مرطوب نگه داشتن پلک ها، پزشک برای شما یک قطره روان کننده چشم تجویز می کند. بهتر است طبق دستور پزشک، بصورت منظم از این قطره استفاده کنید.

در صورت وجود ترشح از محل برش ها، از گاز استریل استفاده کنید و محل مورد نظر را با گاز استریل پاک کنید. توجه کنید که از کشیدن محکم گاز استریل روی پلک و مالش دادن محل بخیه ها خودداری کنید.

دوری از آفتاب

در دو هفته اول برای رعایت مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. اگر مجبور به ترک خانه هستید، حتما از کلاه های لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنید. پزشک ممکن است برای شما کرم های ضد آفتاب مخصوص را تجویز کند تا در دوران بهبودی از آن استفاده کنید. اگر به خاطر شرایط زندگی خود همواره در آفتاب و بیرون از خانه هستید، بهتر است فصل زمستان را برای جراحی بلفاروپلاستی انتخاب کنید.

مراقبت بعد از جراحی پلک چشم

بیشتر بخوانید: افتادگی پلک کودکان و درمان آن

آرایش چشم نکنید

ممکن است سعی داشته باشید که جای باقی مانده از عمل را در روز های اول با آرایش بپوشانید. این کار اشتباه است. آرایش مانع از بهبودی زخم های شما می شود و ممکن است عفونت و التهاب زخم را به همراه داشته باشد. پزشکان توصیه می کنند برای بهبود سریعتر طی مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی آرایش نکنید. پس از گذشت دو الی سه هفته از جراحی و بهبودی کامل پلک، می توانید با توصیه پزشک آرایش کردن چشم را از سر بگیرید.

دوری از محرک های چشم

تا یک هفته پس از جراحی لازم است تا از هر عاملی که به چشم ها فشار وارد می کند یا چشم ها را تحریک می کند دوری کنید. از خواندن کتاب، نگاه کردن به صفحه رایانه و موبایل و تماشای تلویزیون خودداری کنید.

خودداری از مصرف دخانیات

سیگار علاوه بر ضرری که از هر جنبه برای سلامت فرد دارد، بهبودی بعد از بلفاروپلاستی را نیز به تاخیر می اندازد. علاوه بر این، دود محل زخم را بدتر می کند و خطر عفونت را افزایش می دهد. اگر در هفته‌های قبل از جراحی سیگار را ترک نکرده اید، تا دو هفته پس از جراحی نباید سیگار بکشید.

بیشتر بخوانید: بلفاروپلاستی در اهواز

کلام آخر

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی یکی از مراحل بسیار مهم پس از هر جراحی است که تاثیر بسیار زیادی را در نتیجه حاصل از عمل دارد. بنابراین برای کاهش عوارض بلفاروپلاستی، علاوه بر انتخاب بهترین جراح بلفاروپلاستی، لازم است که نکات مراقبتی را نیز به بهترین شکل انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

یک × 5 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک