مدت استراحت و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

پروتز سینه، نوعی جراحی است که طی آن سایز سینه تغییر می کند و فرد می تواند با این روش به اندام ایده آل خود دست پیدا کند. آگاهی از مراقبت های بعد از پروتز سینه به شما کمک می کند تا بتوانید دوران نقاهت را ساده تر بگذرانید و زودتر از جراحی بهبودی پیدا کنید. در این مطلب قصد داریم تا تمام نکات مراقبت بعد از پروتز سینه را مورد بررسی قرار دهیم.

جراحی پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی پروتز سینه در اهواز یا شهر دیگری، در جلسات معاینه حضوری، پزشک شرایط شما را بررسی می کند و پروتز مناسب شما را انتخاب می کند. در طول جراحی، ابتدا از بیهوشی یا بی حسی موضعی استفاده می شود. سپس پزشک برش های مورد نیاز را روی سینه ایجاد می کند. برش های استفاده شده برای جراحی پروتز سینه، بسته به صلاح دید پزشک و موقعیت سینه فرد ایجاد می شوند. برخی از این برش ها، دور هاله سینه، زیر سینه یا کناره های آن هستند. بعد از این مرحله، پزشک پروتز های سیلیکونی را درون سینه قرار می دهد و برش ها را با بخیه های ظریف می بندد. بعد از جراحی، بیمار وارد اتاق ریکاوری می شود. بیماران معمولا در همان روز یا روز بعد، از بیمارستان مرخص می شوند.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه، همانند هر جراحی دیگری می تواند در نتیجه حاصل از جراحی تاثیر گذار باشد؛ بنابراین بسیار مهم است که بعد از جراحی، تمام نکات مراقبتی را از پزشک خود بپرسید. نکات زیر در بهبودی سریع تر شما تاثیرگذار است:

پس از رفع آثار بیهوشی و ترخیص از بیمارستان،تا 48 ساعت بهتر است فرد دیگری برای کمک و مراقبت در کنار شما بماند. ممکن است تا دو روز اول، نتوانید کار های روزمره خود را از قبیل غذا پختن انجام دهید. همچنین بهتر است خرید هرگونه مواد غذایی و سایر وسایل مورد نیاز را از قبل انجام داده باشید.

برای کنترل درد، پزشک برای شما داروی مسکن تجویز می کند. بهتر است با معده خالی از این دارو ها استفاده نکنید.

پس از جراحی بزرگ کردن سینه، بهتر است به پشت بخوابید (طاق واز) زیرا خوابیدن روی شکم یا پهلو می تواند باعث جابجایی یا افتادگی ایمپلنت شود. به علاوه، به دلیل درد بعد از جراحی، خوابیدن روی سینه یا پهلو برای شما دشوار و دردناک خواهد بود.

بهتر است تا جایی که می توانید آب و مایعات مصرف کنید. دارو های ضد درد ممکن است تهوع آور باشند و اگر به اندازه کافی آب ننوشید آب بدنتان کم می شود. کم آبی بدن همچنین سرعت ترمیم زخم های بدن را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: جراحی لیفت و پروتز همزمان سینه

ممکن است در پی استفاده از دارو های مسکن و بیهوشی، دچار یوبوست شوید. برای پیشگیری از این مشکل، به اندازه کافی آب بنوشید و از خوراکی های حاوی فیبر استفاده کنید.

حداقل تا شش هفته پس از جراحی از استفاده از سوتین فلز دار خودداری کنید. سوتین های فلز دار علاوه بر اینکه بعد از جراحی سینه، موجب ناراحتی شما می شوند، می توانند پوست شما را تحریک کرده و باعث التهاب زخم های شما شوند. اصطکاک ناشی از فلز در امتداد بخیه‌ نیز می‌تواند بر درد شما بیفزاید و از بهبودی شما جلوگیری کند.

سوتین‌های ورزشی انتخاب بهتری برای بهبود بدن شما هستند. در صورت امکان، تا 10 هفته پس از جراحی، صبر کنید تا زخم های شما به طور کامل بهبود یابد و سپس از سوتین های عادی استفاده کنید.

برای مراقبت از جای زخم ها، بهتر است صبر کنید تا زخم تا حدی بهبود چیدا کند و سپس حتما از پزشک در مورد مصرف کرم ترمیم کننده مشورت بگیرید زیرا برخی از ترکیبات ممکن است باعث حساسیت در ناحیه جراحی شوند.

تا چند هفته باید انتظار تورم را داشته باشید. ممکن است یک سال تمام طول بکشد تا سینه های شما شکل، اندازه و موقعیت نهایی خود را به خود بگیرد.

همانطور که قبل از جراحی بزرگ کردن سینه به شما توصیه می شود که سیگار نکشید و الکل ننوشید، بهتر است بعد از جراحی نیز تا بهبودی کامل از مصرف الکل و نیکوتین خودداری کنید.

سیگار کشیدن خون غنی از اکسیژن را از رسیدن به برش‌های شما باز می‌دارد و از ترمیم بافت جلوگیری می کند. الکل می تواند بدن شما را کم آب کند و خطر خونریزی، عفونت و تداخلات دارویی را افزایش دهد.

درد قفسه سینه بعد از پروتز

درد قفسه سینه، تا چند هفته بعد از جراحی و به خصوص در روز های اول، طبیعی است و به مرور بهبود پیدا می کند. این درد در نتیجه وجود جسم خارجی در بدن رخ می دهد که ممکن است تورم و التهاب را نیز به همراه داشته باشد. در صورت تجربه درد بیش از حد، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: عوارض پروتز سینه

کلام آخر

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه در نتیجه ای که از جراحی دریافت می کنید تاثیرگذار است. بعد از جراحی، تمام نکات مراقبتی را از پزشک خود سوال کنید. در صورت نیاز به مشاوره در مورد جراحی پروتز سینه، می توانید با مطب دکتر همایون زهتاب تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر همایون زهتاب

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و لیزر هستند. همچنین ایشان عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نیز می باشند.

پاسخ

هشت + پنج =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک